Skip to content
Menu
Studievereniging LaarX
  • Welkom
  • Word lid!
  • De vereniging
    • Wat is LaarX?
    • Huidig bestuur
    • Bestuursgeschiedenis
    • Commissies
      • Reiscommissie
      • Beheercommissie
    • Sponsoren
    • Galerij
  • Nieuws
  • Evenementen
  • Acties
    • Crossbill Guides
    • Veldshop
  • Merchandise
  • Contact
Studievereniging LaarX

Een heikel moment!

Posted on november 17, 2010

In de natuur is het levens gevaarlijk om op een ondoordacht moment je pantser af te gooien. Dieren die moeten vervellen doen dit dan ook het liefst op een rustig moment op een beschutte plek. Sommige laten hun vervelling in een keer los (denk aan spinnen en slangen) terwijl andere dieren er voor kiezen in delen te vervellen. Zo ook deze pissebed.
Wij stoorde het dier terwijl hij bezig was het voorste gedeelte van zijn lichaam van zijn vervelling te ontdoen. Het witte gedeelte van het schild heeft al losgelaten en onder de oude vervelling is het nieuwe rugschild al zichtbaar. In twee delen vervellen heeft als nadeel dat je als pissebed twee maal kwetsbaar bent tijdens een vervellingproces omdat je met een half verveld hoofd of achterlichaam moeilijk weg kunt rennen. De poten vervellen namelijk ook mee en zijn tijdens het proces een stuk minder beweeglijk dan normaal.
Het voordeel is wel weer dat je de energie die nodig is voor het aanmaken van een nieuw pantser in twee etappes kunt verzamelen. Ook duurt in twee delen vervellen minder lang dan één hele grote vervelling en is het vaak makkelijker voor het dier. Toch blijft een vervelling een heikel moment!

Geef een antwoord Reactie annuleren

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Komende lezingen

  • Lezing: Zoeken naar reptielen en amfibieën in regenwoud en woestijn op mei 27, 2025 7:00 pm
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

(Veldwerk)materiaal nodig? Kijk hier wat LaarX uitleent!

Klik hier voor bestanden van lezingen!

Voorzitter: Merel van den Boogaard
Telefoon: 06-11205973
E-mail: info.laarx@gmail.com

Contactformulier

Sponsors

©2025 Studievereniging LaarX | WordPress Theme: EcoCoded