Naar de knoppen!

Elke weldenkende student kan uit deze foto van een rododendron knop (Rhododendron ponticum) concluderen dat zij zich waarschijnlijk niet tot bloem zal gaan ontwikkelen. Het lijkt wel een speldenkussen!
De oorzaak van het harige uiterlijk van deze bloemknop was wel even speuren. Maar na het raadplegen van een aantal experts kwamen wij er achter dat we hier te maken hebben met de azaleaknopvreter (Pycnostysanus azaleae). Deze padenstoel komt alleen voor op soorten van het geslacht Rohdodendron en heeft een zeer bijzonder samenwerkingsverband met de rododendroncicade (Graphocephala fennahi).
Dit insect legt zijn eitjes in de jonge knoppen en veroorzaakt hierbij een klein wondje. Dit biedt vestigingsmogelijkheden voor de azaleaknopvreter en deze paddenstoel maakt hier dan ook dankbaar gebruik van. De rododendron zal hier vast niet heel gelukkig mee zijn, maar wij houden er wel weer een opmerkelijk verhaal aan over.

Tekst en foto: Tim van leeuwen

Geef een antwoord

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *